Projekt - "ZACHOWAJMY NASZE TRADYCJE"

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU „ZACHOWAJMY NASZE TRADYCJE”

PODSUMOWANIE PROJEKTU „ ZACHOWAJMY NASZE TRADYCJE

          We wtorkowe popołudnie 12 grudnia w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu „Zachowajmy nasze tradycje”. Na spotkaniu gościliśmy Sekretarza Gminy w Chybiu Pana Andrzeja Burę, Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Chybiu, Panią Sławomirę Godek z programu „ Działaj Lokalnie” z Cieszyna, Grzegorza Galasa – zastępcę dyrektora szkoły. Przybyły również Babcie oraz Mamy uczestników projektu.

„ZACHOWAJMY NASZE TRADYCJE” – PODSUMOWANIE PROJEKTU

 

 

„ZACHOWAJMY NASZE TRADYCJE” – PODSUMOWANIE PROJEKTU

          Za nami siedem spotkań projektowych. Nadszedł czas na podsumowanie działań i rozmowy o efektach warsztatów.

          Ostatnie popołudnie z tradycją odbędzie się 12 grudnia o godzinie 15.30. Przy wspólnym stole będziemy rozmawiać o naszym projekcie i o …planach na przyszłość.

 

  

BOŻE NARODZENIE – CUDA Z PAPIERU UCZYNIONE

BOŻE NARODZENIE – CUDA Z PAPIERU UCZYNIONE

          Ostatnie spotkanie warsztatowe w ramach projektu „Zachowajmy nasze tradycje” odbyło się 30 listopada. Panowała przesympatyczna twórcza atmosfera.
A wszystko za sprawą powstających tradycyjnych ozdób choinkowych.

ZAJĘCIA NASZYCH BABĆ - NITKĄ, IGŁĄ, WŁÓCZKĄ -WARSZTATY

 

ZAJĘCIA NASZYCH BABĆ - NITKĄ, IGŁĄ, WŁÓCZKĄ -WARSZTATY

 

          Czwartkowe popołudnie 16 listopada w naszej szkole było bardzo interesujące i … zaskakujące. Gościliśmy grono Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Chybia oraz kilka Babć. Wszystko za sprawą warsztatów, w których główną rolę odgrywały druty, włóczki, szydełka, kordonki, kolorowe muliny i igły.

          Uczestnicy projektu „Zachowajmy nasze tradycje” poznawali tajniki robienia na drutach, szydełku i haftowania . Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze. Okazało się, że umiejętność wykonywania szalików czy czapek na drutach  jest dla współczesnej młodzieży intersującym zajęciem. Powstawały pierwsze łańcuszki, małe próbki wzorów na szydełku czy drutach.

          Wspólnie spędzony czas w miłej atmosferze, przy pysznym poczęstunku był niezapomnianą chwilą i inspiracją do kolejnych spotkań w takim niezwykłym  międzypokoleniowym gronie.

Z WIZYTĄ W REGIONALNYM INSTYTYCIE KULTURY IM. WOJCIECHA KORFANTEGO W KATOWICACH

 

Z WIZYTĄ W REGIONALNYM INSTYTYCIE KULTURY

 IM. WOJCIECHA KORFANTEGO W KATOWICACH

       7 listopada 2023 roku odbyła się w Katowicach druga edycja konferencji o strojach regionalnych „RE: formy w stroju”. Nasza szkoła była oficjalnym partnerem tego wydarzenia. Do Regionalnego Instytutu Kultury im. Wojciecha Korfantego pojechali przedstawiciele klasy 7a . Na scenie dziewczyny zaprezentowały inscenizację utworu Karola Klocka „ Rzecz o …praniu”. Wystąpiły w naszych cieszyńskich strojach, a o praniu opowiedziały w gwarze cieszyńskiej. Nad zapisem wydarzenia czuwali Pan Michał Sobik oraz Sławek Żerdka z klasy 7a. Przygotowaniem scenografii zajmowała się Pani Małgorzata Michałka.

        Następnie Pani Liliana Wojacka wygłosiła odczyt pod tytułem „Kabotek, żywotek i… masztala. Opowieść o stroju cieszyńskim, gwarze i zachowywaniu tradycji ”. Wystąpienie zobrazowane było wieloma zdjęciami , zarówno starymi, jak i współczesnymi, które pokazywały , w jakich okolicznościach ubiera się strój regionalny. Cała prezentacja przeplatana była określeniami gwarowymi , a na zakończenie prelegentka podkreśliła, jak ważna jest tradycja i jej przekazywanie z pokolenia na pokolenie.

 

GINĄCE ZAWODY – WARSZTATY PROJEKTOWE

GINĄCE ZAWODY – WARSZTATY PROJEKTOWE

       Kolejne warsztaty w ramach projektu „ Zachowajmy nasze tradycje ” odbyły się 2 listopada . Ich temat to „ Ginące zawody ”.

       W Izbie Tradycji uczestnicy obejrzeli film o pracy Pana Franciszka- szewca. Wywiad przeprowadzili uczniowie klasy 5a – Maksymilian i Rafał. Pan Franek pokazał swój warsztat i zdradził sekrety szewiectwa.

      Następne zawody, o których dowiedzieli się pasjonaci tradycji, to druciorz, zdun, kowal, modystka i kuśnierz.

      Na szkolnym korytarzu uczestnicy warsztatów „malowali ściany” wałkami z różnymi wzorami, czyli poznawali zawód malarza pokojowego. Każdy mógł spróbować na szarym papierze zrobić wzór, który zazwyczaj najpierw pojawiał się w domach na tylnej stronie szafy, na ścianie w piwnicy czy na drzwiach.

Ginące zawody

Zmiany w Świecie zachodzą dziś bardzo szybko, niektóre zawody odchodzą, powstają nowe. Starajmy się jednak zachować pamięć o tych, bez których dawniej trudno byłoby się obejść.
W ramach projektu "Zachowajmy nasze tradycje" grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedziła pana Franka.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku z wizyty u.......
 

KABOTEK, ŻYWOTEK I ….MASZTALA

KABOTEK, ŻYWOTEK I ….MASZTALA

       W czwartek 19 października naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście: Państwo Wanda i Rudolf  Kulowie oraz Pani Urszula Wierzgoń.

PRZEDMIOTY CODZIENNEGO UŻYTKU SPRZED LAT

PRZEDMIOTY CODZIENNEGO UŻYTKU SPRZED LAT


          Za nami kolejne spotkanie w ramach projektu „Zachowajmy nasze tradycje”. 5 września było ciekawie, bardzo gwarno i radośnie. A wszystko za sprawą warsztatów, w czasie których uczestnicy mogli spróbować szyć na maszynie ( starej, typ „ singerka ”), prali na rumpli oraz krónżali kapustę.
          Razem z uczennicami i uczniami w tym wydarzeniu uczestniczyły ich babcie oraz kilkoro nauczycieli. Było to niezapomniane popołudnie z tradycją.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W IZBIE TRADYCJI

 ZAJĘCIA EDUKACYJNE W IZBIE TRADYCJI



       Tematem spotkania 21 września w Izbie Tradycji była historia Chybia na tle Śląska Cieszyńskiego. Uczestnicy zajęć wysłuchali dwóch prelekcji historyków.

Uroczyste otwarcie Izby Tradycji

Uroczyste otwarcie Izby Tradycji

       W czwartek 14 września odbyło się w naszej szkole otwarcie Izby Tradycji. Na uroczystość przybyli liczni goście : Wójt Gminy Chybie- Janusz Żydek, przedstawiciele Rady Gminy- Piotr Gmuzdek, Wiesław Wójcikiewicz, dyrektorzy szkół i przedszkoli naszej gminy,przedstawicielka  Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach- Ewa Caban, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze szkołą organizacji społecznych. Gościliśmy również darczyńców, sponsorów oraz osoby, które pomagały w tworzeniu tego niezwykłego miejsca.

 

Pierwsze zajęcia projektowe

Pierwsze zajęcia projektowe

W czwartek 7 września odbyło się pierwsze spotkanie projektowe. Pasjonaci historii i tradycji poznali harmonogram zajęć. Zobaczyli Izbę Tradycji, która ich zachwyciła. Uczniowie zapamiętali nazwy eksponatów: sztokerla i szpajska.