Projekt - WSPÓLNIE POZNAJEMY PRZYRODĘ

Wspólnie poznajemy przyrodę/ Poznáváme přirodu společně

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.

Od 1 czerwca 2017 roku do 31 maja 2018 roku Szkoła Podstawowa  i Przedszkolem z Polskim Językiem Nauczania im. Żwirki i Wigury w Cierlicku razem ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Chybiu razem będą realizować projekt pod nazwą „Wspólnie poznajemy przyrodę” w ramach współpracy transgranicznej Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Celem projektu jest rozwój współpracy transgranicznej dwóch szkół podstawowych oraz rozwijanie kompetencji dla odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Środkiem do realizacji tego celu będzie wybudowanie ogrodu ekologicznego i zielonej klasy przy obu szkołach podstawowych, realizacja wspólnych wyjazdów (Leśny Park Niespodzianek Ustroń, Ogród – ZOO Ostrawa, Świat Techniki Ostrawa – Witkowice, Planetarium  - Ostrawa i Arboretum - Nowy Dwór, Chata chlebowa  - Brenna, Centrum Ekologii – Istebna)    i  dni projektowych (Drzewa i krzewy okolicy,  Praca z drzewem – karmniki, Dzień Ziemi, Zioła – podsumowanie projektu).

W projekcie weźmie udział 25 uczniów i 3 pedagogów z każdej szkoły podstawowej. Uczniowie będą nawiązywać relacje podczas wspólnych działań edukacyjnych, zawiązywać przyjaźnie, będą eliminować bariery językowe i kulturowe. Bliżej poznają region pogranicza jego naturalne piękno, atrakcje, zabytki i dziedzictwo kulturowe.

Dzień projektowy - "Zioła"

W dniu 17 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Chybiu odbędzie się dzień projektowy  - „Zioła” realizowany w ramach projektu   „Wspólnie poznajemy przyrodę”  wraz ze Szkołą Podstawową i Przedszkolem z Polskim Językiem Nauczania im. Żwirki i Wigury w Cierlicku

Dzień projektowy - "Dzień Ziemi"

W dniu 30 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Chybiu odbędzie się dzień projektowy - „Dzień Ziemi” realizowany w ramach projektu „Wspólnie poznajemy przyrodę” wraz ze Szkołą Podstawową i Przedszkolem
z Polskim Językiem Nauczania im. Żwirki i Wigury w Cierlicku.

Wyjazdy w ramach projektu "Wspólnie poznajemy przyrodę"

Wyjazdy w ramach projektu „Wspólnie poznajemy przyrodę” realizowanego przez Szkołę Podstawową i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania im. Żwirki i Wigury w Cierlicku i Szkołę Podstawową nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Chybiu