Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Aktualności

Aktualności

2 kwietnia - Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów.

Zdolności i potrzeby osób w spektrum autyzmu są różne i mogą ewoluować w czasie. Podczas gdy niektórzy mogą żyć samodzielnie, inni mogą wymagać wsparcia przez całe życie. Dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględnienia złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum autyzmu.

2 kwietnia odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny, takie jak brak zrozumienia czy wykluczenie społeczne. 

Jedną z symbolicznych akcji tego dnia jest podświetlanie budynków na niebiesko i różowo, tak aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę ważną kwestię. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci, a w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wspieramy wszystkich jednakowo. 

Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.

źródło:...

Wesołych Świąt

Życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy od naszych nauczycieli oraz uczniów!

https://drive.google.com/file/d/1lzUSCsN5rIpcnWr_QK0nVkGwHJuEE-0B/view?usp=sharing

Warsztaty z KGW

WIELKANOCNE WARSZTATY Z KGW

Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chybia. Tym razem przygotowywaliśmy ozdoby na święta Wielkiej Nocy. Wspólnie z gospodyniami i Panią Ewą Pisarek ozdabialiśmy jajka, powstały sympatyczne kurczaczki, zajączki. Czas po raz kolejny bardzo szybko płynął, a efekty naszej pracy były imponujące.

W Izbie Tradycji również czuje się wielkanocną atmosferę. Na zdjęciach widać, że i nasza Emilka przygotowuje się do Świąt.

Warsztaty w Gminnej Bibliotece Publicznej

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Chybiu na warsztaty literackie „Mały Książę w chybskiej bibliotece”. Uczniowie poznali postać pisarza Antoine de Saint-Exupery , bohaterów i treść książki oraz wykonywali zadania z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (m.in.  wyrywali baobaby i pielęgnowali  różę), a także rozegrali „turniej” wiedzy o Małym Księciu.

Klasy młodsze, czyli pierwsze, drugie i trzecie, uczestniczyły w warsztatach  literacko-plastycznych  - „Kocia  Szajka w chybskiej Bibliotece” , z elementami edukacji regionalnej,  w oparciu o cykl książek Agaty Romaniuk o Kociej Szajce.

Dziękujemy za zaproszenie i bardzo ciekawe zajęcia.

 

"Kocia Szajka w chybskiej Bibliotece”

Dziś wraz z pierwszakami odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną w Chybiu aby wraz z Paniami z biblioteki oraz Kocią Szajką czyli Komandosem, Lolą, Poziomką, Morfeuszem, Bronką od Cieślarów i Braćmi Pikselami przeżyć przygodę oraz dowiedzieć się czegoś więcej o Cieszynie czyli siedzibie Kociej Szajki oraz autorce książek, Agacie Romaniuk. Pierwszaki musiały wykazać się znajomością książek o kocich detektywach, a nawet sprawnością fizyczną, logicznym myśleniem, czy znajomością gwary cieszyńskiej...jak na fanów Bronki przystało. Na szczecie wszystkim udało się poprawnie rozwiązać zadania i sprawnie przejść przez konkurencje. Na koniec uczniowie wydrapali kolorowe kociaki, które zamieszkają w ich domach w postaci zakładki do książek. Serdecznie dziękujemy Paniom z biblioteki za cudownie spędzony czas i interesujące warsztaty!

Zachowajmy nasze tradycje

ZACHOWAJMY NASZE TRADYCJE ” CIĄG DALSZY…

   Projekt „ Zachowajmy nasze tradycje” oficjalnie zakończyliśmy w grudniu 2023 roku. Jednak wierni pasjonaci historii i tradycji nadal się spotykają. 15 lutego spędzili popołudnie na robieniu na drutach i szydełku. Pod czujnym okiem Pani Aleksandry Gabryś i Pani Liliany Wojackiej oczka, łańcuszki czy małe kółeczka powoli wyłaniały się spod palców uczestników warsztatów. W planach są kolejne spotkania...

Ogólnopolska kampania „Mała książka – wielki człowiek”

  

 

20 lutego 2024r. uczniowie klasy 1a i 1b odwiedzili bibliotekę szkolną. Podczas zajęć bibliotecznych , każdy uczeń otrzymał wyprawkę czytelniczą zawierającą książkę „Wnuczka antykwariusza” oraz broszurę dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt czytelniczy „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Specjalnie przygotowana dla nich książka jest zaproszeniem dzieci do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

 

Bal szkolny!

23 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci. Podczas wspaniałej zabawy klas młodszych i starszych w cudownych i kolorowych strojach nie zabrakło zabaw, tańców, konkursów, poczęstunku, wspaniałej muzyki oraz wyjątkowych fotografii :) . Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za organizację i pomoc :)

 
 
 

Dzień Babci i Dziadka w klasie 2a...

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w klasie 2a

Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego warto uczcić ten dzień w szczególny sposób. Są to święta, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, wnuczęta mogą okazać swój szacunek.

21 lutego 2024r. uczniowie klasy 2a przedstawili program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role w przygotowanym przedstawieniu „Królowa Śniegu”. Recytowali wiersze, tańczyli i śpiewali piosenki. Własnoręcznie przygotowali prezenty od serca, bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie. Czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem, a duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. Po części artystycznej, obecni na uroczystości pan dyrektor Mirosław Staniek oraz wicedyrektor Grzegorz Galas podziękowali małym artystom za przygotowanie uroczystości, oraz zaproszonym gościom za tak liczne przybycie. 

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen...

Tydzień profilaktyki w SP1

W dniach 22-26 stycznia obchodzimy w naszej szkole Szkolny Tydzień Profilaktyki. Uczniowie poszczególnych klas mają okazję wziąć udział w działaniach mających na celu poprawę świadomości o własnym zdrowiu oraz bezpieczeństwie. Dzieci z klas 1-3 zaszczycił swoją obecnością dzielnicowy Chybia, p. S. Budniok. Uczniowie dowiedzieli się o bezpiecznych feriach, o pracy w policji i innych ważnych kwestiach.