KABOTEK, ŻYWOTEK I ….MASZTALA

W czwartek 19 października naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście: Państwo Wanda i Rudolf  Kulowie oraz Pani Urszula Wierzgoń.

Na początku udali się do Izby Tradycji, w której Pan wicedyrektor, Grzegorz Galas, wręczył Państwu Kulom statuetkę „Przyjaciel szkoły” i stosowny dyplom. Goście z wielkim zainteresowaniem obejrzeli miejsce spotkań  i realizacji projektu „Zachowajmy nasze tradycje”. Następnie rozpoczęły się warsztaty „ Uroczystości z dawnych lat - strój cieszyński, gwara i pieśniczki ”.

Pani Urszula Wierzgoń – kierownik Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „ Małokończanie” – opowiedziała uczniom , z czego składa się strój cieszyński kobiecy i męski, a modelami byli Pani Wanda i Pan Rudolf. Zdradziła sekrety tego ubioru i wyjaśniła nazwy poszczególnych elementów strojów. Piękne stroje cieszyńskie ubierało się i nadal ubiera na szczególne okazję: dożynki, śluby, uroczystości państwowe i kościelne.

Druga część spotkania upłynęła pod znakiem gwary i pieśniczek cieszyńskich. Wszyscy świetnie się bawili , nauczyli się kilku utworów po cieszyńsku, lecz najpierw poznali teksty, których słowa trzeba było wyjaśnić. Nie obyło się bez zabawnych sytuacji!

Warsztaty upłynęły w świetnej atmosferze, a efektem są kolejne poznane słowa w gwarze cieszyńskiej i  pieśniczki nucone przez pasjonatów tradycji.