Światowy Dzień Mycia Rąk - 15 października - Wirusoochrona

„Mydło lubi zabawę, w chowanego pod wodą, każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą.” Chyba większość polskich dzieci zna tę piosenkę Fasolek. Ale nie tylko najmłodsi powinni wziąć sobie do serca jej słowa. By zwrócić uwagę na problem brudnych rąk, UNICEF zainicjował w 2008 roku obchody Światowego Dnia Mycia Rok (ang. Global Handwashing Day – GHD), jako akcję edukacyjną na ten temat.

 

Mycie rąk to podstawowa czynność związana z higienicznym trybem życia. Czynność ta powinna być wykonywana jak najczęściej, zwłaszcza w dobie pandemii wirusa SARS-COV-2 i transmisji wirusa także na skażonych dłoniach i przedmiotach. Mycie rąk może być skuteczną metodą zapobiegania wielu chorobom „brudnych rąk” – pod warunkiem zastosowania prawidłowej techniki mycia rąk.

Jak skutecznie myć ręce?

  1. Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.

  2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.

  3. Spleć palce i namydl je.

  4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.

  5. Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej i na przemian.

  6. Namydl obydwa nadgarstki.

  7. Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło. Wysusz je starannie.

Dokładne umycie rąk powinno zająć ok. 30 sekund.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny.

Jakie choroby mogą nas spotkać w wyniku niedostatecznej higieny dłoni?

Główną przyczyną zachorowań jest znajdujący się na naszych dłoniach, jedzeniu lub napojach, patogen, który wywołuje daną chorobę i zostaje przeniesiony do naszych ust. Niewłaściwie umyte więc warzywa i owoce lub nieodpowiednia higiena rąk przybliżają nas do zakażenia.

Najbardziej narażone na rozwój chorób są niemowlęta, dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ponieważ ich odporność jest niedostatecznie rozwinięta, a przy tym ich kontakt z zarazkami jest największy (zabawki, pluszaki, przybory szkolne oraz zanieczyszczony piasek). Podobne ryzyko występuje u osób dorosłych nie stosujących się do zalecanych zasad codziennej higieny osobistej, prawidłowego mycia żywności.

 

 

 

źródła:
https://www.ekokalendarz.pl/dzien-mycia-rak/#more-2642
https://mamotoja.pl/pub/Mycie_rak.pdf
https://www.gov.pl/web/wsse-szczecin/swiatowy-dzien-mycia-rak
http://www.szpital.gorzow.pl/joomla/index.php/aktualnosci/item/5165-dzis-obchodzimy-swiatowy-dzien-mycia-rak